Во периоди кога времето станува постудено и есента „ни ги приредува“ ниските температури, се почесто слободното време го користиме за организирање на одредени активности „низ дома“.

За љубителите на традиционален колач, кој брзо се приготвува, не чини многу, а има одличен вкус, препорачуваме – колач со гриз и јаболка.

Ќе потрошите само неколку минути од вашето слободно време за да си го приуштите ова уживање.

РЕЦЕПТ

Неопходно е:

4 јајца
1 лимон
150 мл. млеко
шеќер по желба
1 кг јаболка
100 мл масло
1 коцка путер или маргарин
малку цимет
100 гр суво грозје
10 лажици брашно
5 лажици гриз
1 прашок за пециво

Подготовка:

Изматете јајца со 2 лажици шеќер, додадете брашно, прашок за пециво од гриз, млеко, сок од кора од лимон, масло и изедначете добро. Истурете половина во намастен пелет со димензии 30х20 см. Печете на 200 степени околу 15 минути.

За тоа време, стопете го путерот во шерпата и додадете ги ренданите јаболка, додадете цимет и суво грозје по желба. Врие малку да омекнат јаболката и да се ослободи сокот.

Изладете малку. Извадете ја првата кора и прелијте ја со јаболка, па одозгора со вториот дел од тестото. Израмнете и вратете се во рерна и печете уште 50 минути да се пече убаво.

Оставете да се излади добро, исечете и сервирајте.

Извор: alo.rs