Дали појадокот го подобрува метаболизмот? Дали ви помага да изгубите тежина? Дали треба да појадуваме и кој е најздравиот појадок?
Постојат 96 милиони објави на Инстаграм со ознака појадок. За многумина, појадокот е нивниот омилен оброк, додека за други е заменет со шолја црно кафе.

Дали е подобро да не го прескокнувате појадокот?

Појадокот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот. Спиењето е време на пост кога вашето тело работи на резервна енергија. Кога ќе се разбудите, храната ги активира вашите метаболички процеси. Со цел појадокот да влијае на вашето здравје, на масата треба да имате состојки кои содржат:

Сложени јаглехидрати – телото ги апсорбира побавно и остава чувство на ситост подолго. Овие се житни култури, освен ориз и каша, гранола од житарици или тост од цело зрно.

Вистински протеини и масти – Омлет, посно месо, авокадо и растителни масла се основа на вкусен и здрав појадок. Тие ќе помогнат во добивањето градежен материјал за клетки, витамини и енергија. Можете да си дозволите слатки – чоколадо, мед. Колку и да е здрав појадок, неговата енергетска вредност треба да биде во рамките на дневната норма.

Што ако не јадете наутро?

Значи, сте се разбудиле и апсолутно не сакате да јадете. 1-2 чаши вода ќе му помогнат на телото да се разбуди, тоа ќе ги започне метаболните процеси во телото. Вежбајте, истуширајте се. Нема апетит? Пијте уште една чаша вода и извршете домашни работи. Поставете маса за појадок, пробајте нешто лесно, како јогурт. Појадокот е исто така навика. Обидете се да ја завршите вечерата порано, прескокнете ги оброците навечер. Ова ќе му помогне на телото да се навикне да добива повеќе енергија наутро. Ако не сте под стрес, сте ги следеле сите овие препораки, а сепак не сакате да појадувате, мора да посетите лекар.

Дали прескокнувањето појадок ви помага да изгубите тежина?

Ова не е вистина. Истражувањето на Американската академија за исхрана и диететика покажува дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со повисок индекс на телесна маса (БМИ) и зголемен ризик од дебелина. Други истражувања покажуваат дека луѓето кои јадат здрав појадок имаат помала веројатност да прејадуваат за време на доцни оброци или импулсивни закуски. Покрај тоа, мажите и жените кои не појадуваат редовно имаат поголем ризик од развој на дијабетес тип 2, според истражувањето објавено во американското списание Клиничка исхрана. Ако се обидувате да изгубите вишок килограми, размислете да го започнете денот со вистински појадок.

Дали луѓето што појадуваат се поздрави?

Многу студии покажуваат дека луѓето кои појадуваат се поздрави. Помалку е веројатно дека имаат прекумерна тежина и имаат помал ризик од неколку хронични заболувања. Недостаток на појадок доведува до проблеми со гастроинтестиналниот тракт и стагнација на жолчката. Во утринските часови, стомакот лачи киселина за варење на храната, ако нема што да се вари, мукозната мембрана страда. Прескокнувањето на појадокот исто така може да доведе до запек, бидејќи нема движење на цревата. Од таа причина, експертите велат дека појадокот е добар за вашето здравје.

Дали појадокот го подобрува метаболизмот?

Некои тврдат дека појадокот го забрзува метаболизмот, но ова е мит. Овој мит се заснова на термичкиот ефект на храната – зголемување на потрошените калории по оброкот. Сепак, вкупната количина и квалитет на консумирана храна во текот на денот е важна за метаболизмот. Не е важно во кое време или колку често јадете. Истражувањата покажуваат дека нема разлика во бројот на потрошени калории за 24 часа помеѓу луѓето кои јадат или прескокнуваат појадок.

Дали појадокот ве прави попаметен?

Често се вели дека постои директна врска помеѓу интелигенцијата и појадокот. Постои мит дека оние што појадуваат се попаметни. Колку и да е убаво да се мисли дека појадокот може да ви даде неколку дополнителни IQ поени, тоа за жал не е точно. Но, вистински појадок може да ги зголеми вашите перформанси и да ви даде енергија да направите повеќе.

Извор : Kurir rs ;