Еден важен витамин што можеме да го најдеме на етикетите на нашите производи за нега е витаминот Е. Според познатиот естетичар Рене Руло, витаминот Е е антиоксиданс кој ја хидрира и смирува кожата со многу придобивки за вашата кожа. Најчесто го има во хидратантните креми, серумите и во форма на специјални капсули кои може да се нанесуваат локално.

За да оставите впечаток на овој моќен антиоксиданс, некои водечки експерти честопати објаснуваат што точно може да направи витаминот Е за вашиот тен и зошто е толку корисна состојка кога станува збор за смирување, заштита и хидратација на вашата кожа.

Придобивките од витаминот Е

Витаминот Е е моќен антиоксиданс кој всушност природно се произведува во нашата кожа. Но, ќе го видите и наведен како состојка во многу производи за нега на кожа, кои содржат состојка за заштита од изложување на сонце, УВ зрачење, па дури и од загадување на воздухот.

Најголемата предност на витаминот Е е заштитата од слободните радикали во околината…

Исто така, често се наведува како состојка покрај витаминот Ц, и има навистина добра причина зошто. Иако витаминот Ц има слични својства, студиите покажаа дека двата витамини всушност подобро функционираат заедно за да ја заштитат кожата од елементите на околината.

Витаминот Е е исто така добар за навлажнување и омекнување. Во некои случаи, антиинфламаторните својства може да помогнат и во лекувањето на воспалената кожа.

Најголемата предност на витаминот Е е заштитата од слободните радикали во околината. Со текот на времето, слободните радикали можат да предизвикаат промени во вашата кожа кои не само што го забрзуваат стареењето, туку дури и може да ве направат поподложни на проблеми како што е ракот на кожата.

Витаминот Е помага да се неутрализираат ефектите од нештата како што се загадувањето и УВ зраците за да се заштити вашето лице.

Не само што ќе и помогне на кожата да остане здрава, витаминот Е може да ја стимулира циркулацијата и да го зголеми производството на колаген, да ја смири иритацијата и да го балансира вишокот на производство на маснотии.

Може да помогне да се рехидрира сувата кожа овозможувајќи долгорочно задржување на влагата помеѓу клетките на вашата кожа – многу подолго од производите без тоа.

Витаминот Е може да помогне во подобрување и зајакнување на заштитната бариера на вашата кожа, што може да помогне во чувствителноста.

Неговите антиинфламаторни својства често можат да помогнат да се смират иритираните или чувствителните области.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Германската авиокомпанија „Луфтханса“ откажа 2.200 летови поради недостаток на работници
Следната статијаВлијание на чаша црвено вино дневно врз вашето здравје