Важно е да се спомене комбинацијата на алкохол и телесна тежина, каде исто така се констатирани разлики, така што некои луѓе кои пијат слабеат, а некои добиваат. Понекогаш пациентите се изненадени кога ќе сфатат дека алкохолните пијалоци имаат калории како и храната.

Телото ги препознава и течностите и цврстите материи. Затоа, размислете колку чаши ќе испиете следниот пат кога ќе излезете или ќе организирате прослава. Кога се земаат предвид сите пијалоци, виното ја има предноста да одржува оптимална тежина, бидејќи има помалку шеќер и калории.

За крај, најдобро е да се запрашате како овој пијалок влијае на вашиот сон, потребата за храна и тежината. Доколку не чувствувате непријатност, слободно почестете се со препорачаната дневна доза.

Предности

Резултатите од студиите спроведени во последните 15 до 20 години покажаа дека црвеното вино ја намалува можноста за развој на дијабетес тип 2, мозочен удар, катаракта, како и рак на дебелото црево.

Се чини дека најзаслужен за тоа е ресвератролот, за кој се верува дека има антиканцерогено дејство и кој е предмет на бројни научни студии.

Сепак, она што сте го прочитале треба да се земе со резерва, бидејќи потребно е дополнително да се испита влијанието на црвеното вино врз здравјето.

Од друга страна, нешто поизвесно е дека умереното пиење на овој алкохолен пијалок го зголемува нивото на добриот холестерол во крвта, што ги спречува срцевите заболувања.

Секако, потребно е умерено да се разјасни зборот, што значи максимум два пијалоци вино дневно за мажи, а еден за жени. Конечно, не треба да се изостави потенцијалната превенција од жолчни камења и деменција.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Зошто витаминот Е е клучен витамин во текот на летото?
Следната статијаНема храна, а повеќе од половина од земјоделското земјиште не го работиме

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде