Православната црква и нејзините верници ширум светот денеска го слават големиот празник Велики петок, кој се смета за најтажниот ден во православието. Црквата денес се сеќава на настаните кои веднаш му претходеле на Распетието; од доведувањето на Исус Христос на дворот на Понтиј Пилат, неуспешниот обид да се обвини, до гласниот извик на еврејскиот народ: „Распни Го!“; носејќи го крстот низ градот, на пат кон Голгота; распнување и простување на џелатите со зборовите: „Оче, прости им, зашто не знаат што прават“; умирање, симнување од крстот, помазание со мир, завиткување на Телото во ткаенина и полагање во гробот; поставување стража за да го чува гробот за никој да не го украде Телото Господово.

Пости на Велики петок. Тоа е строг пост, а особено забрането е пиењето вино, бидејќи ја претставува Крвта Господова. Вообичаено е на тој ден да се бојадисуваат велигденски јајца, најчесто во црвена боја, што ја симболизира Христовата крв.

  • Велики петок не се пее и не се радува

Од Велики четврток до Велигден, кога, според верувањата, Исус воскреснал, црковните ѕвона не бијат бидејќи се знак на радост во православната црква, туку времето на богослужба и прогласување на мртвите се најавува со дрвена ѕвона.

Луѓето од рано наутро одат во црква на молитва, а навечер на богослужби каде се вади плаштеницата и се врши богослужба за Исус Христос. Тогаш народот се поклонува на гробот Христов и ја бакнува плаштеницата.

Литургии се вршат и околу храмот. Жените готват проширени вени и млади коприви. Варица ја носат овчарите, а коприва јадат и стари и млади. Се избегнува секоја друга работа.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Еве какво време не очекува за викендот и големиот христијански празник Велигден
Следната статијаЗошто сите Корејци наскоро ќе бидат една година помлади?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде