Турското кафе најчесто се приготвува на следниот начин: се прелива вода во котел, се додава шеќер по желба, па водата се загрева додека не зоврие.

После тоа, језвата се трга од оган, се полева малку вода за да не зоврие течноста и се полева кафето. Едно од правилата вели дека една шолја црн пијалок „оди“ со една кафена лажичка.

И кога ќе го додадете кафето, кафето се враќа во шпоретот, додека повторно не зоврие, по што се додава остатокот од водата.

Има и друг начин: ако џезвата е поголема, па течноста нема да се излее кога ќе зоврие, кафето веднаш се истура и се чека напитокот да зоврие. Сепак, експертите за кафе велат дека има голема маана во ова.

Кога кафето ќе го истурите во вода, не смеете да го оставите да зоврие на оган. Ако зоврие, пијалокот ќе има горчлив вкус, објаснил основачот на компанијата „Roaster Coffee“.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска ќе има обилни врнежи од дожд и локално невреме
Следната статијаЕве зошто вечерва нема да се одржат редовните протести