Покрај тоа што е многу вкусен, сокот од брусница има и здравствени придобивки.

Веројатно најчесто се користи како средство за ублажување на инфекции на уринарниот тракт (ИУТ). Содржи многу витамини, минерали и други основни хранливи материи.

Содржи најмногу витамин Ц, а една стандардна чаша сок од брусница ви дава 39% од дневниот препорачан внес на витамин Ц.

Нивното високо ниво на антиоксиданси е исто така одлично.

Витаминот Ц му помага на телото да го апсорбира железото, му помага на имунолошкиот систем, производството на колаген …

Брусницата содржи соединение познато како проантоцијанидини, за кое се верува дека спречува бактерии во уринарниот тракт.

Во исто време, сокот од брусница може да ви помогне во целокупното дигестивно здравје.

Истражувањето се уште не е конечно, но дефинитивно е дека ова овошје може само да нe задоволи.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Јогата како спас: Заборавете на стрес, анксиозност и болки во грбот
Следната статијаВо есен имунитетот опаѓа, совети како да се заштитите од настинки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде