Полека, но сигурно, есента „тропа на врата“, а со тоа и сезонските настинки.

Затоа е многу важно да се грижиме за здравјето, а особено за исхраната.

Хранлив и избалансиран оброк ќе го снабди телото со витамини и енергија, а нутриционистот Наталија Круглова советува која храна треба да се вклучи во есенската диета.

Овошје и зеленчук

Извори на витамини и разни ензими потребни за време на сезонски болести се овошјето и зеленчукот.

Затоа, исхраната на секој човек треба да содржи најмалку 500 грама овошје и зеленчук дневно.

Нутриционистот препорачува консумирање сезонско овошје, како сливи, јаболка, праски и кајсии, кои во овој период се побогати со витамини и минерали.

Редовното консумирање на оваа храна е одлична превенција од сезонски настинки.

Јаглехидрати

Главната работа е да јадете балансирана исхрана: не занемарувајте ја правилната, здрава храна и избегнувајте брза храна.

Единственото нешто што му треба на нашето тело на есен се сложени јаглехидрати: житарици, леб од цели зрна, тестенини, месо, риба и млечни производи.

Витамин Д

Нутриционистите предупредуваат за една грешка што често ја правиме во текот на есента и зимата – не земаме витамин Д.

Тоа влијае на многу функции во човечкото тело, од ублажување на респираторните инфекции и зголемување на плодноста до намалување на ризикот од рак на дојка, па дури и ублажување на симптомите на мултиплекс склероза.

Нашето тело произведува витамин Д кога е изложен на сончевите УВБ зраци, но бидејќи временските услови за време на есента не ни помагаат, единствениот начин да го надоместиме е да земаме додатоци.

ИЗВОРlepaisrecna.mondo.rs
претходниот член,Зошто сокот од брусница е одличен за вашето здравје?
Следната статијаАко не ја јадете оваа намирница имате поголема здравствена штета од пушењето

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде