Тој е особено важен елемент за мажите бидејќи се користи за лекување на проблеми со сексуалното здравје, вклучувајќи бенигна хиперплазија на простатата, еректилна дисфункција и машка неплодност.

Покрај тоа, цинкот може да смири разни воспалителни процеси, а покрај здравјето на кожата, го промовира и здравјето на очите, го зајакнува имунитетот, го забрзува заздравувањето на раните, ја одржува функцијата на нервните клетки и го забавува процесот на стареење.

Ова се само некои од причините зошто цинкот е важен за здравјето на мажите:

Број на сперматозоиди

Една од поважните карактеристики на цинкот е влијанието врз квалитетот на спермата.

Цинкот е составен дел на спермата, така што недостатокот на цинк во организмот може да предизвика неплодност. Доволно внесување на цинк може значително да го зголеми бројот на сперматозоиди.

Здравје на простата

Ниското ниво на цинк кај мажите може да резултира со зголемен ризик од рак на простата.

Повеќето малигни заболувања на простатата се предизвикани токму од ниските нивоа на цинк. Цинкот помага да се намали зголемувањето на простатата.

Либидо

Цинкот го зголемува производството на тестостерон, што пак помага во зајакнување на машкото либидо, подвижност и број на сперматозоиди.

Недостаток на цинк, особено во староста, предизвикува пад на нивото на тестостерон.

ИЗВОРGentleman magazine
претходниот член,Пет билни чаеви кои го решаваат проблемот со несоницата
Следната статијаВидео по кое ќе се запрашате дали да пиете пиво повторно во животот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде