Компликациите од потењето не се нешто што луѓето со дијабетес треба да го игнорираат, првенствено затоа што можеби имало ненадејна промена во нивото на шеќер во крвта. Потењето се јавува и кај здрави луѓе и кај луѓе со некоја болест, главно од две причини:
  • природната потреба на телото да ја регулира телесната
  • температура (поради топлото време или физичката активност)
  • одговор на емоционален стрес

Некои болести, како што е дијабетесот, може да го нарушат нормалното потење без оглед на временските услови. Имено, телото понекогаш станува неспособно да ја регулира телесната температура и кога е многу студено и кога надворешната температура е висока.

Кои делови од телото најмногу се потат и зошто

Потењето е најчесто во следните делови од телото:

  • под пазувите
  • лицето, градите и вратот
  • рацете и нозете

Луѓето со дијабетес тип 1 често имаат проблем со прекумерно потење во горниот дел од телото, додека потењето во долните делови, заедно со стапалата, генерално е помалку склоно кон потење. Најчестите причини за невообичаено и зголемено потење кај луѓето со дијабетес се:

  • низок крвен шеќер
  • оштетување на нервниот систем предизвикано од дијабетес

Доколку не ви е дијагностициран дијабетес, консултирајте се со лекар и направете преглед, а доколку веќе имате дијагноза и ве мачи овој проблем, побарајте лекарска помош.

ИЗВОРАло
претходниот член,Бројот на нови инфекции намален, но и понатаму се бележат смртни случаи од ковид
Следната статијаОд полноќ горивата ќе се продаваат по нови цени

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде