Речиси секоја девојка посветува најмногу внимание на правилна и редовна нега на кожата на лицето. Бројни серуми, креми, тоници, маски и други производи ни служат за да го задржиме сјајно и здраво. Но, ако направиме некои други грешки во секојдневието на миење на лицето, без разлика колку време и пари ќе потрошиме за нега на кожата, ќе го поништиме целиот труд.

Понекогаш може да се случи да се увериме дека знаеме се за секојдневната и целосна нега на кожата на лицето, но испаѓа дека упорно грешиме со некои банални работи, како на пример чистење на лицето со крпа.

Зошто е проблематично бришењето на лицето со крпа?

Џоселин Петрони, експерт за кожа, истакна дека самиот пешкир не е проблем. Проблемот е што го користиме неколку пати и не го фрламе веднаш по првата употреба.

Џоселин истакна дека по секоја употреба треба да го фрламе миењето за лице за миење, иако тоа би довело до прекумерна потрошувачка на детергенти, струја, вода, а би влијаело и на изгледот и вкочанетоста на крпите.

Како резултат на тоа, сè повеќе жени фрлаат крпа за лице, оставајќи го лицето природно да се исуши или користат памучни марамчиња за еднократна употреба.

Секогаш кога ќе одложиме влажна крпа, на неа се таложат многу габи и бактерии. Уште поголема грешка правиме ако го оставиме пешкирот да се исуши во бањата, каде што поради туширањето температурата е потопла.

Топол и влажен воздух влијае на репродукцијата на различни микроби. Петрони истакна дека бришењето на лицето со крпа може да влијае и на појавата на брчките.

Крпите со текот на времето стануваат многу погруби, што може да доведе до иритација на кожата, што ја прави подложна на брчки и инфекции.

Бидејќи после повеќе миење, материјалот станува погруб и поцврст, тоа може да биде премногу агресивен пилинг за нашата кожа.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Големо покачување на цените на огревното дрво
Следната статијаПеколна недела: Од утре ќе има континуирано зголемување на дневните температури

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде