Огревното дрво за загревање на домовите чини до 5.000 денари по кубик, јавува ТВ Алфа по обиколката на приватните складишта.

Според она што го констатира телевизијата во разговор со приватните сопственици, цените се многу поскапои од лани. Кубик бука е околу 2.800 денари, додека од даб чини 4.600 денари.

Од јавното претпријатие „Национални шуми“ пак возвратиле дека одговор за тоа колку ќе чини нивното дрво за огрев ќе може да дадат за неколку дена.

Сопствениците велат дека на новата цена најмногу влијае нафтата и работната сила.

Покрај дрвото за огрев, поскапени се и пелетите како алтернативно загревање по најавите за упште едно поскапување на електричната енергија.

Во моментов постои забрана за извоз на огревно дрво од БИХ и Србија, што придонесува побрзо да се празнат складиштата.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРФактор
претходниот член,Косово и Албанија ја укинаа граничната контрола за време на викендите и празниците
Следната статијаЗошто не треба да го бришеме лицето со пешкир?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде