Општо познато е дека кремот со заштитен фактор е на прво место кога се работи за сезонски артикли. Последиците од изгорениците можат да бидат трајни, а многу е важно да се води сметка за рокот на кремата со заштитен фактор.

Можеби мислевте дека не е ништо страшно ако користите крема со поминат рок додека се сончате, сте се излажале. Експертите предупредуваат дека тоа е далеку од вистината.

Не е препорачливо да користите крема со изминат рок. Важно е да запомните дека доколку користите доволно крема за сончање и го повторувате нанесувањето според советите, тешко дека на крајот на летото ќе имате значително количество крема за сончање вели дерматологот – Мариса Гаршиќ.

Меѓутоа, ако користите крема со поминат рок, полесно ќе изгорите, бидејќи активните хемикалии кои штитат од сонце се распаѓаат со текот на времето.

Изгорениците од сонце потоа доведуваат до оштетување на кожата и го зголемуваат ризикот од развој на рак, вели де Анжи Силел.

Затоа кремата за сончање со поминат рок не дава никаква заштита, а со тоа ја оштетувате кожата и ја зголемувате можноста за изгореници. Управата за храна и лекови тврди дека кремите за сончање остануваат ефективни три години.

Иако физичките блокатори во минералните SPF може да траат подолго од хемиските, датумот на истекување ги зема предвид и другите состојки кои се наоѓаат во кремите за сончање, така што и хемиските и минералните SPF имаат тенденција да ги следат истите упатства во однос на рокот, објаснува дерматологот Гаршик и додава:

За да го одржите оптималниот рок на траење на вашата крема за сончање, чувајте ја на собна температура и чувајте ја подалеку од сонце, објаснува таа.

ИЗВОРМондо.рс / фото извор: freepik
претходниот член,Што потемно, тоа подобро: Светлината во собата влијае на квалитетот на сон
Следната статијаВикенд временска прогноза: Услови за мала нестабилност во сабота, недела топло и сончево!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде