За почеток, не гледајте во телефонот барем еден час пред спиење и избегнувајте да консумирате кофеин доцна попладне и навечер. Една од клучните работи е вашата спална соба да биде што е можно потемна.

Вашата средина за спиење треба да биде темна за оптимален одмор, според една неодамнешна студија објавена во научното списание PNAS.

Истражувачите за спиење од Медицинскиот факултет Фајнберг при Универзитетот Нортвестерн откриле дека изложувањето дури и на мала количина на амбиентална светлина во текот на ноќта може да биде штетно за кардиоваскуларната функција додека спиете и да ја зголеми отпорноста на инсулин следното утро, пишува Real Simple.

Прекумерното изложување на вечерна светлина може негативно да влијае на метаболичките функции. Нашиот мозок го користи присуството на светлина како сигнал дека е време да се биде буден и буден, а таму како сигнал дека е време да се исклучи и да спие.

Изложеноста на светлина го активира нервниот систем и го зголемува пулсот, па затоа сме подготвени за тој ден. Ноќе, од друга страна, парасимпатичниот нервен систем, нашиот систем на одмор и варење, треба да го преземе водството, промовирајќи релаксација, намалување на отчукувањата на срцето и одржување на здрав метаболизам.

Вашите очи се директна врска со делот од мозокот кој ги контролира деноноќните ритми. Ако има значителна количина на светлосно пореметување во моментот кога вашето тело се обидува да заспие, тоа може да предизвика лош сон или нездрави програмирани циклуси на спиење, што може да доведе до значителен број други медицински проблеми, велат авторите на студијата.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од сите европски земји Албанија најбрзо закрепнува во туристичкиот сектор
Следната статијаЗошто кремата за сончање со заштитен фактор е првата работа која треба да ја земете за на одмор!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде