Често кога отвораме кесичка со чипс или други закуски, се чини дека има повеќе воздух. Првото нешто што повеќето луѓе мислат е дека тоа е измама на производителот. Ако мислевте дека тоа е направено за да се продаде повеќе чипови и истовремено да се заштеди на количини, се лажете.

Производителите намерно оставаат празен дел од просторот во пакувањето. Имено, вака нашите омилени грицки се заштитуваат од потенцијално оштетување при транспорт.

Како што кесите се наредени една врз друга при преместување на чипсот во разни продавници и магацини, токму овој празен простор исполнет со „воздух“ ги штити грицките од прекумерно кршење и уништување.

Од друга страна, во амбалажата има азот, а не воздух!

Со оглед на тоа што кислородот може да предизвика расипување на компирот, а влагата го прави лут, вреќичките се полни со азот. Ја одржува храната свежа и крцкава.

Ако се плашите дека азотот е штетен, можете да бидете сигурни: дури 78% од воздухот што го дишеме е азот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Нудли и макарони стануваат луксузна храна
Следната статијаВо лекувањето на депресија ќе се внесуваат пробиотици

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде