Шолја првото утринско кафе е навика на многу луѓе, и многу ретко се откажуваат од тоа, но факт е дека не е најдобрата опција кога станува збор за здравјето.

Една од причините зошто многу експерти препорачуваат замена на кафето со чај е негативниот ефект што кафето го има врз нашите заби и здравјето на устата.

Префрлувањето на чај ќе ја одржи белината на забите

Нефилтрираното кафе, како еспресото, има најголем удел на корисни антиоксиданти, но истовремено голта најмногу лош холестерол, што може да го зголеми ризикот од срцев и мозочен удар.

Кофеинот може да придонесе за немир и несоница, па префрлувањето на чај треба да ви помогне полесно да заспиете и да спиете подобро.

Премногу кафе може да значи и премногу стимулација, така што луѓето кои се чувствителни на кофеин можат да станат нервозни и раздразливи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде