Поодбро е да седите пред ТВ отколку пред комјутер, советуваат научниците, согласно резултатите добиени од студии во кои учествувале голем број испитаници.

Седењето не е добро само по себе, и поопасно е да седите на компјутер отколку пред ТВ, предупредуваат експертите.

Ризикот од депресија е 25% поголем!

Прекумерното седење пред компјутер, покрај тоа што го зголемува ризикот од срцеви заболувања и дијабетес 2, го зголемува ризикот од депресија во просек за 25%, наместо прекумерното гледање телевизија, покажа анализа на дваесетина студии во кои учествуваа над 200.000 луѓе.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како најпознатата библиотека од Александрија исчезна за еден ден
Следната статијаСЗО: Нема докази дека новиот тип на коронавирус е поопасен

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде