Овој начин на заспивање во голема мера ја зголемува физичката и емоционалната близина на парот, нешто што е особено важно за врската.

Позата „лажица“ е омилена кај многу парови. Ако е така со вас, не е случајно. Постојат многу причини за тоа. Добро е за здравјето и психата на обајцата.

Основачот и директор на The Center for Love and Sex во Њујорк во интервју за здравствено списание потсети дека епидермисот е најголемиот орган кај луѓето и затоа му треба максимален контакт.

Потрагата по близок контакт со кожата на некој близок изразува желба постојано да се допира и контактира со некој близок.

Сосема незабележливо навечер се гушкате во неговите раце и блажено заспивате близу со телата.

Нема поголема безбедност и блаженство. Поради оваа причина, позата „лажица“ е исклучително корисна за емоционалната состојба и здравјето на парот.

Желбата на човекот за љубов, удобност, спокојство се вклопуваат во склоноста кон оваа позиција.

На овој начин максимално сме допрени до телото и кожата на партнерот.

Според Санам Хафез, клинички психолог цитиран од healthdigest.com, држењето и галењето на „лажицата“ предизвикуваат ослободување на хормонот окситоцин. За возврат го намалува стресот.

Присуството на пониски нивоа на стрес во нашето тело доведува до пониско ниво на анксиозност и грижа.

На овој начин се намалува нашиот крвен притисок и товарот на срцето значително се намалува.

Еве како оваа положба на спиење има лековито дејство врз кардиоваскуларниот систем.

Ова претпочитано држење води и до подобар и попродуктивен сон.

Намалениот стрес и подобрениот сон се предизвикани од ендорфин и окситоцин ослободени во оваа позиција на спиење со партнерот.

Паровите кои спијат вака, не страдаат од несоница и многу лесно заспиваат.

Близината на паровите се гради на овој начин. И физичкото и емоционалното се подобруваат.

Тука зборуваме за интимност на многу различно ниво од сексуалното ниво.

Комуникацијата во парови кои спијат во оваа позиција е многу подобра.

Длабоката интимност ќе доведе до доверба во водењето, ќе споделите и зборувате за многу работи што намерно сте ги пропуштиле претходно.

Сите емотивни бариери ќе паднат. Ќе бидете многу помирни и трезни кога ќе треба заедно да донесувате важни одлуки. Довербата секогаш ќе биде во првите редови на вашата комуникација.

ИЗВОРМисли
претходниот член,Најчести грешки кои мажите ги прават за време на сексот
Следната статијаВременска прогноза

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде