Цветањето на јапонската цреша во Јапонија се нарекува – сакура, а чинот на набљудување – ханами (од пупката до паѓањето на ливчето трае околу две недели). Низ Јапонија има безброј повеќе или помалку познати места за ханами, кои локалното население и голем број странци ги опсадуваат во текот на април.

Јапонците на крајот на април го слават најголемиот празник – Златна недела, каде од 29 април до 5 мај се слави годишнината од раѓањето на императорот, Денот на детето, Денот на природата (зеленилото) и Пролетниот фестивал – Хинаматсури. Златната недела е празник со најмногу врзани слободни денови во Јапонија, кога речиси сите Јапонци патуваат или во странство или некаде поблиску за да го набљудуваат будењето на природата.

Јапонија е земја во која речиси сè што прават нејзините жители е вистинско мало уметничко дело – од мало колаче до грижливо, се чини, децениско планирано садење шуми. Естетиката на убавото сонце што изгрева на Земјата го има своето целосно значење.

Во таа смисла високо место зазема и јапонскиот цвет на цреша. Покрај овошните вкусови, јапонските колачиња често се прават со вкус на јапонски цреши, а во синџирот кафетерии на TullY, покрај кафето и капучиното од мака (зелен чај во прав), се служи и она од сакура на пролет.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Ново поскапување на нафтата, пченката и пченицата
Следната статијаПет мисли кои ни ја трујат психата и не ни дозволуваат да напредуваме

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде