Топлината ја намалува содржината на вода во кожата што доведува до дехидрација.

Важно е да се знае дека не мора да имаме сува кожа за да дојдеме до таа состојба.

Така, може да имате мрсна кожа и да бидете дехидрирани.

Симптоми на дехидрирана кожа

Чешање, темни кругови под очите, потонати очи и појава на фини линии се знаци на дехидрирана кожа.

Едноставен тест ќе ви помогне да утврдите дали имате дехидрирана кожа и тоа вклучува нежно затегнување на кожата околу образите.

Кожата која брчки или не се враќа по ослободувањето на кожата може да биде знак на дехидратација на кожата.

Хидратација

Дехидрираната кожа лесно се лекува со промени во животниот стил.

Најдобар начин за лекување на дехидрирана кожа е да започнете да пиете повеќе вода дневно.

Друг начин да се зголеми хидратацијата е вклучување на овошје и зеленчук со голема содржина на вода, како што се целер и лубеница.

Други работи што можат да ни помогнат во борбата против дехидрираната кожа вклучуваат редовно вежбање, спиење и јадење повеќе растителна храна.

претходниот член,Дали енергетските пијалоци ви даваат или ви одземаат енергија?
Следната статијаРучек готов за 10 минути: Паста каква што не сте вкусиле досега!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде