Змејот е прва асоцијација и симбол на Кина. Нема никакво негативно значење во оваа земја, но е симбол на моќ и сила.

Змејот носи среќа на цела Азија и ги штити богатите и силни луѓе.

За време на илјадагодишната кинеска империја, повеќето владетели го користеле змејот како личен симбол и го носеле на знамето.

Честопати пред кинеските палати, а денес рестораните, може да видите скулптури на стилизирани лавови-змејови кои често личат на змејови, а лево и десно од влезот под шепата држат лав или топка.

Лавот го држи лавицата, а лавот светот. Сепак, Кина нема змеј на своето знаме.

Многумина не знаат дека змејот е на знамето на Малта

Знамето на Малта во горниот лев агол има крст во чиј центар се наоѓа змејот

Само кога ќе погледнете малку поблиску до крстот на знамето на Малта во неговиот центар, можете да видите змеј. Знамето и самиот крст се црвено-бели.

Самиот змеј е, всушност, мртов, затоа што само го убил Свети Ѓорѓи!

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во недела пристигнува вакцина „Спутник V“ од Русија
Следната статијаКоја крвна група е најмногу напаѓана од ковид19?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде