Министерството за надворешни работи на Данска ги демантира вестите дека го поддржува ветото на Бугарија кон Македонија.

По данското министерство за надворешни работи, се огласи и Министерство за надворешни работи во Холандија и ги демантираше медиумските наводи дека го подржува ветото на Бугарија кон Македонија за почеток на преговори со ЕУ.

Ова потврдува дека Бугарија е осамена во намерата за блокирање на евроинтегративните процеси на Македонија поради билатералните спорови.

Сите држави од ЕУ сметаат дека Бугарија и Македонија треба да го решаваат спорот билатерално без да се вклучува членството во ЕУ како услов.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде