Американското здружение за срцево здравје наведува дека секојдневниот стрес и траума може да го зголемат ризикот од срцеви заболувања. Намалувањето на нивото на стрес на тој начин може да ви помогне да избегнете здравствени компликации.

Очигледно е дека има терапевтски ефекти од грижата за растенијата, а се покажа дека градинарството го намалува крвниот притисок и го намалува стресот – вели хортикултурата Марк Хачадуријан.

  • Растенијата во затворен простор го чистат воздухот во вашиот дом

Растенијата можат да филтрираат многу видови на загадувачи на воздухот во домот, вклучувајќи хемикалии и чад. Овој природен процес на филтрирање може да има позитивни несакани ефекти врз нашето здравје, како што е намалување на зачестеноста на главоболките поради лошиот квалитет на воздухот.

Ќе помогне и во ублажување на алергиите со тоа што ќе го одржувате воздухот почист, пишува The List.

  • Растенијата можат да ве опкружат со позитивна енергија

Останувањето блиску до растенијата помага да се зајакне чувството на оптимизам, па на денот можете да му пристапите многу попозитивно.

Универзитетот во Тексас A&M забележа дека позитивната енергија доаѓа од средина која вклучува присуство на цвеќиња и дека прави да се чувствувате порелаксирано, побезбедно и посреќно.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска е Ден на национална жалост и во Бугарија
Следната статијаАгенција за јавно здравје на ЕУ ја препорачува бустер дозата за сите возрасни

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде