Ова не е добра навика, бидејќи експертите за исхрана предупредуваат дека слатката храна делува на мозокот со тоа што постојано бара повеќе слатки.

Светската здравствена организација предупредува дека шеќерот се користи во прекумерна употреба, а за возрасно лице е повеќе од шест лажички на ден, штетно како и пушењето.

Во последниве години, беа објавени бројни студии кои ги поврзуваат ракот и шеќерот.

Познато е дека прекумерната употреба на слатки доведува до расипување на забите и дебелина, но после тоа

Заборавете на соковите

Половина од шеќерот што го внесува просечно лице доаѓа од газирани и негазирани сокови, енергетски пијалоци, кафе и чаеви.

Да се ​​ослободите од омилениот пијалок е тешко, па затоа се препорачува постепено намалување на шеќерот во слатките пијалоци на количина од една лажичка или помалку по еден пијалок.

Замени за шеќер

Многу луѓе мислат дека можат да го намалат внесот на калории со замена на шеќерот со вештачки засладувачи и со тоа да ослабат без поголеми промени во исхраната.

Сепак, докажано е дека вештачките засладувачи не помагаат во слабеењето. Покрај тоа, тие можат да поттикнат зависност од шеќер и слатки.

Јадење од навика

Пред да реагирате импулсивно на достапноста на слатки, запрашајте се дали сте гладни и сакате нешто слатко токму во тој момент или дали реагирате импулсивно и несвесно.

Многу луѓе јадат слатки од навика, а не од потреба.

Прочитајте ја декларацијата

Научете да ја читате декларацијата за производите колку и да се мали буквите, бидејќи многу храна содржи додаден шеќер.

Избегнувајте ги. Изберете храна што содржи природен шеќер во нив, што е добро за организмот бидејќи се обработува поинаку од додаден вештачки шеќер или засладувачи.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од понеделник нови правила за влез во Грција за македонски државјани
Следната статијаСкок на цени за храна до 40% на светско рамниште

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде