Цените на храната се зголемија во мај за износот што претставува најголем месечен скок во последните десет години, објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).

Зголемувањето на цената не е попречено од фактот дека светското производство на жито е на пат да достигне нов историски рекорд.

Индексот на цената на храната, пресметан од ФАО, порасна во мај за 4,8 проценти во споредба со април и за 39,7 проценти во споредба со мај минатата година, на просечно 127,1 поен.

Тоа е највисоко ниво од септември 2011 година и е само 7,6 процентни поени под историскиот рекорд во номинална смисла.

На растот на вредноста на индексот, кој следи по месечното движење на меѓународните корпи за храна за широка потрошувачка, најмногу влијаеше растот на цените на растителните масла, шеќерите и житарките, се наведува во соопштението.

Цените на житните култури пораснаа за 6 проценти во мај од април, предводени од цитати на пченка, кои во просек се 89,9 проценти над вредностите забележани во мај 2020 година.

Кон крајот на мај, цените на пченката почнаа да паѓаат, најмногу заради подобрените прогнози во САД.

Меѓународните цени на пченицата исто така паднаа на крајот на минатиот месец, но во просек беа за 6,8 проценти повеќе отколку во април, додека цените на оризот останаа стабилни.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Зависност од шеќери е се почеста појава, а еве како да се ослободите:
Следната статијаФлашираната вода може да биде и многу опасна, а еве во кои случаи:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде