Ако сакате да се ослободите од пијалокот со кофеин, може да очекувате непријатност во следните неколку дена, по што проблемите ќе исчезнат сами по себе.

Кофеинот е моќен стимуланс, тој брзо стигнува до мозокот и ги блокира рецепторите за аденозин кои се одговорни за заспивање.

Затоа после утринска шолја кафе чувствувате наплив на енергија и имате чувство дека полесно е да се концентрирате.

Ова ви помага подобро да извршувате одредени задачи, за кои е потребно зголемено внимание.

Но, кофеинот има и негативни појави. Меѓу другото, тоа е чувство што ве обзема кога ќе ја прескокнете „вообичаената доза“.

Ако редовно пиете кафе, однапред очекувате зголемена активност на мозокот по утринската чаша. Кога не го пиете, имате впечаток дека сте „смачкани“ и без енергија.

Покрај тоа, кофеинот може да предизвика зависност, затоа што кога не го добиете она на што сте навикнале, се чувствувате уморни и нервозни.

Може да се „навикнете“ на кафето за само три дена редовно консумирање – рече Мери Лорин од Универзитетот во Охајо.

Симптомите се посилни ако сте пиеле огромни количини кафе и одеднаш престанале да го правите тоа.

Но, тие се јавуваат и кај оние кои пиеле само една шолја кафе во текот на денот.

Минималната количина кофеин е доволна за главоболката целосно да исчезне, па доколку сакате да престанете да пиете кафе, имајте на ум дека само една „голтка“ првично може да го олесни непријатното чувство.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ако првата доза од вакцината е „АстраЗенека“ втората мора да биде…
Следната статијаПосле будење никако не смеете да ги направите овие неколку работи:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде