Ненадејните промени во времето не прилегаат на никого, а последните денови се повеќе луѓе се јавуваат во брза помош поради главоболки, поспаност, замор…

Д-р Сергеј Пантиќ, помошник директор на белградската служба за итни случаи, предупреди на опасностите што ги демнат сите луѓе кои страдаат од низок крвен притисок.

Во никој случај не треба да го правите ова веднаш по будењето:

Д-р Пантиќ истакна дека луѓето кои страдаат од низок крвен притисок завршуваат најмногу во собата за итни случаи, а исто така изјави и што треба да направат за да се избегнат проблеми.

Како се будите?

Луѓето стануваат и не појадуваат, па потоа прво кафе, и кој не појадува му паѓа шеќерот, па пиете кафе што малку ве буди, но не го зголемува притисокот, плус тоа е диуретик и уште повеќе го намалува притисокот – објаснува д-р Сергеј, додавајќи дека можете да пиете кафе, но прво и основно појадок.

Сè е можно, но дефинитивно појадок. Нема скокање од кревет наутро, но седете една минута или две, одморете се, размислете што и како ќе правите, а потоа станете – истакнува д-р Пантиќ.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Зависност од кофеин: Проверете дали сте во групата на зависници
Следната статијаИменден на Марко: Денеска верниците го слават Марковден

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде