Покрај побрзото ширење, сојот омикрон на коронавирусот се карактеризира и со тоа што, за разлика од варијантата делта, наместо белите дробови го напаѓа грлото, па најчесто дава изразено болно грло.

Омикрон го малтретира светот, а состојбата кај нас е загрижувачка. Евидентираме рекорди за бројот на новозаразени, но утеха даваат зборовите на експертите кои истакнуваат дека новата мутација на корона е помалку опасна, иако позаразна и дека оваа пандемија на ковид треба наскоро да заврши.

Според епидемиолозите, овој вид побрзо се пренесува, но предизвикува послаби клинички слики. Сепак, тоа не значи дека лицето кое ќе се зарази со омикрон не може да умре од ефектите на овој вирус.

Досега се покажа дека алфа (оригиналната форма на корона) и делта – една од последните мутации, предизвикале најмногу смртни случаи.

Научниците сега открија дека постои тест на крвта што може да укаже на ризик од смрт поради инфекција со корона.

На самиот почеток на пандемијата беа идентификувани три клучни симптоми на Ковид – кашлица, треска и губење на вкус и мирис. Се појавија нови симптоми, а едно време се појави и конјунктивитис, кој подоцна престана.

Лекарите предупредуваат дека тој е еден од показателите за напрегање на омикрон.

Клеточните рецептори преку кои омикронот влегува во телото се наоѓаат во голем број во окото. Прелиминарната студија во која имав увид покажува дека омикронот има поголем капацитет да влезе во телото преку очите отколку другите варијанти, вели д-р Нина Аслам.

Она што е важно да се напомене е дека луѓето треба да се трудат да ги заштитат очите со одржување на хигиената на областа и внимавајќи на какви било промени.

Доколку забележите дека окото ви е црвено, ве боли, се појавува слуз и сврбење важно е да секогаш темелно чистете го окото со чиста памучна крпа натопена во зовриена вода која се изладила.

Доколку се работи за благ конјунктивитис, можете да користите капки за очи или масти за ублажување на непријатноста..

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Позната пеачка намерно се заразила со корона да добие антитела, а два дена подоцна починала!
Следната статијаЈадењето лук е здрава навика, но во овие количини лукот знае да биде токсичен:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде