Лукот содржи најмалку десетина антиоксиданси кои освен што го зајакнуваат имунолошкиот систем, го намалуваат холестеролот, ги уништуваат згрутчувањето на крвта и го спречуваат општото влошување на телото предизвикано од слободните радикали, исто така го штитат мозокот од ментално влошување, губење на меморијата, намалено размислување и учење, депресија и деменција, пишува „Живим“.

Ако сакате да живеете поздраво и подолго, негувајте ги вашите клетки – лукот, растение кое се вреднува веќе пет илјади години како средство за враќање на виталноста и универзален лек.

Дури во последните децении науката почнува да разбира зошто. Каранфилчето лук има грст хемиски состојки меѓу кои има и бројни антиоксиданси, што е причина за неговото силно дејство на зачувување на клетките од оштетување, како и на целото тело од предвремено стареење.

  • Колку лук дневно смееме да внесеме 
Две до три чешниња свеж лук се исти како една кафена лажичка лук во прав, четири таблети (од илјада mg) лук во прав, четири желатински капсули или една кафена лажичка течен препарат.

Доколку ги земате препаратите, строго следете ги упатствата на производителот и препораките на фармацевтот. Големи количини може да бидат токсични.

Ако земате варен лук, речиси и нема опасност, а земањето повеќе од три чешниња свеж лук дневно може да предизвика дијареа, гасови, надуеност и треска.

Повеќе од 20 грама лук дневно, што е како седум до десет чешниња, предизвикува крварење во дигестивниот систем.

Ако имате нарушување на крварењето или земате лекови за разредување на крвта, разговарајте со вашиот лекар пред да го зголемите внесот на лук.

  • Каков вид на лук
Можете да земете лук во која било форма – суров или варен, а лукот во прав го забавува стареењето.

Др. Џон Милнер од Универзитетот во Пенсилванија проучувал бројни форми на лук и вели дека сите форми се ефикасни.

Меѓутоа, готвењето и сечењето го менуваат неговото дејство. На пример, сирово, здробено или сечкано, содржи големи количини алицин, супстанца која му го дава карактеристичниот мирис и има силно антибактериско дејство.

Варениот лук или лукот без мирис не содржи значителни количини на алицин. Затоа, пожелно е да го исечете или згмечите лукот и да го оставите малку да испушти алицин и потоа да го сварите или да го јадете сиров, што е најдобро затоа што тогаш неговото антибактериско дејство е најголемо.

Главната состојка на лукот – алицинот брзо се претвора во други соединенија што содржат сулфур, за кои се верува дека му даваат на лукот неговите лековити својства, како што се помага во борбата против настинки, грип и коронавирус. Овие соединенија го подобруваат одговорот на борбата против болестите на некои видови бели крвни зрнца во телото кога ќе наидат на вируси.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Заразените со омикрон се препознаваат по очите
Следната статијаАвион се врати на писта по 800 км лет, патничка не сакала да стави маска

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде