Премиерот на Македонија, Зоран Заев, синоќа изјави дека верува дека Балканот повеќе не е темпирана бомба, но дека тоа е „европски Балкан на кој се градат мостови на пријателство, каде што се наоѓаат решенија преку дијалог и разговор“.

Убеден сум дека оние решенија што сè уште не се пронајдени ќе се најдат преку дијалог, рече Заев за Н1, додавајќи дека не смета дека е добра идеја да се обединат Косово и Албанија, но дека тоа е заедничка иднина на сите земји во регионот.

Заев исто така рече дека македонскиот народ има голема почит кон соседните народи и нивното раководство.

Градиме одлични односи на соработка со премиерот Рама и претседателот Вучиќ, премиерката Брнабиќ, за унапредување на секој можен аспект во духот на четирите европски слободи, за соработка на Србите, Албанците и Македонците тука на Балканот, тој додаде.

Србија донираше неколку илјади вакцини на Северна Македонија и на прашањето дали со тоа заврши периодот пред четири години, кога се закануваше крај на дипломатските односи меѓу двете земји, Заев одговори дека српскиот и македонскиот народ отсекогаш биле братски.

Српскиот и македонскиот народ отсекогаш биле големи пријатели и браќа, повеќето од нив се православни христијани, имаме одлична соработка. Во минатото, имавме одредени драми што се случија за време на промената на владата во средината на 2017 година, бидејќи процесот во нашата земја се случи големо прислушување, рече Заев и додаде дека штом ја презеде функцијата во новата влада, тој го реши проблемот со Вучиќ и оттогаш тие имаат соработка што постојано се подобрува.

Тој додаде дека во Северна Македонија, пред неколку месеци донеле одлуки да го вратат српскиот јазик како изборен предмет од трето во шесто одделение и дека се подготвува да го стори тоа и во повисоките одделенија.

Последниот чин на братска љубов што го покажа српскиот народ да донира повеќе од 8.000 вакцини кога има недостиг на вакцини насекаде во светот и кога Србија нема доволно од нив, е навистина огромен чин на пријателство што ние и нашите луѓето нема да заборават, нагласи Заев.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде