Грција се надева дека повторно ќе ги отвори вратите за посетителите на 14-ти мај, рече министерот за туризам во земјата кога објави официјално да се очекува многу очекуваниот датум за туристичката сезона.

Харис Теохарис на саемот за туризам во Берлин, најголемиот во светот, изјави дека Грција по овој датум ќе го пречека секој што бил вакциниран, имал антитела или имал негативен тест за коронавирус.

Нашата цел е да го отвориме туризмот до 14 мај со специфични правила и ажурирани протоколи, рече тој.

-Дотогаш, постепено ќе ги укинуваме ограничувањата доколку дозволат условите.

И покрај првичната неподготвеност, Брисел полека ја прифати идејата и во вторникот потпретседателот на комисијата на ЕУ, Маргаритис Схинас, рече дека верува оти дигиталниот пас ќе биде готов до летото.

Мислам дека по последниот самит има конвергенција за потребата од овој дигитален сертификат, изјави грчкиот политичар за ЕРТ, државниот радиодифузер, за време на посетата на Атина.

Ќе биде европски производ и ќе биде ист низ цела Европа.

Но, Урсула фон дер Лајен, претседател на Комисијата, исто така предупреди на опасностите, законски и технички, при создавањето на сертификатот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде