На почетокот на животот сите сонуваме дека ќе пораснеме и дека ќе имаме се, се што сакаме. Но, начините за постигнување на целите се различни за секого. Некој прави сериозна кариера, а некој бара мецена кој ќе ги „турка работите“, некој се обидува да се ожени, а некој претпочита да биде оставен сам за да не го врзуваат никакви обврски.

Дали ќе бидеме среќни ако го постигнеме тоа „нешто“ во животот? Не верувам. Среќата не е она што го имате, туку како се чувствувате.

Елеонор Рузвелт мислеше дека постои збир од јасни карактеристики кај паметни жени:

Мудрата жена разбира дека мајката природа ја создала како што треба и не размислува за какви било промени во носот, усните и ушите …

Како што вели писателот Виктор Пелевин, ќе имате нови очи, нос и усни, но тоа нема да резултира со нов квалитет – убавина. Бидејќи убавината е од природата, таа е посебна, а и во изгледот, во гестовите, во изразите на лицето. Невозможно е да се купи. Ниту на рати.

Мудрата жена не е млада. Таа не се обидува да докаже дека и на 42 години може да изгледа како и на 26 години, бидејќи има што да сака и да ја почитува нејзината возраст.

Не е расфрлано со злато и камења за да се истакне. Воопшто не сака да се истакнува, не ја гледа поентата. Нема цел да им угодува на сите, или да импресионира, да надмине некого.

ИЗВОРАло
претходниот член,Дали постои решение за трајно отстранување од стрии кај жените по породувањето?
Следната статијаДецата кои го прескокнуваат појадокот имаат лоши резултати на тестови за ментално здравје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде