Состојки

1 кромид
2 моркови
3 компири
1 мала тиквичка
зеленчук по ваш избор
масло или путер

čorba

Подготовка

Исчистениот и сецкан кромид се динста во малку маснотии, додавајќи малку вода – да се глазура. Бидете сигурни дека ќе го посолите кромидот кога чорбате.

Излупете го и исечкајте го морковот, па додадете го и пропржете го кратко.

Излупете тиква, изрендајте ја и додадете малку вода, бидејќи ќе ослободи многу течност.

Сега истурете еден литар вода и додадете излупен и компир исечен на коцки.

Конечно, додадете го петтиот вид зеленчук по ваш избор.

Може да биде свежа пиперка (во тој случај, додадете само една, бидејќи нејзиниот вкус и мирис се доста силни, така што ќе ги победи другите видови зеленчук).

Може да биде грашок, да додадете добар грст свеж или замрзнат грашок (истовремено со компирот).

Можете да додадете мали „цвеќиња“ од карфиол или брокула, па дури и свежа зелка, која прво добро ја парите со топла вода.

Кога зеленчукот ќе се свари, зачинете ја супата со сув зачин и посипете ја со бибер и ситно сецкан магдонос.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде