Новозеландската продавница Mighty Ape се повлече од продажба и нема повторно да и биде понудена книга од Оливија Пирсон, која на Твитер го коментираше појавувањето на новата министерка за надворешни работи Нанаја Махута, нарекувајќи ја нејзината тетоважа на лицето „грдо, нецивилизирано будење“.

Оливија твитна откако Маори Нанаја Махута беше назначена за министер за надворешни работи во многу разновидната влада на реизбрана премиерка Jacасинда Ардерн.

Таа напиша: Навистина? Тоа е лицето на новиот министер за надворешни работи на Нов Зеланд? Тетоважите на лицето не се многу елегантна, цивилизирана презентација за дипломат во 21 век.

Таа подоцна ја повтори истата работа со малку поинакви зборови.

Една од корисниците на Твитер ги проследи своите објави до продавницата Might Ape, која јавно и се заблагодари за тоа и објави дека книгата на Оливија Пирсон е недостапна и дека ќе остане таква и во иднина.

Оливија е автор на „Заштитени западни вредности: буквар“, што може да се преведе како „Заштита на западните вредности: буквар“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде