Жените склони кон остеопороза, која обично започнува со почетокот на менопаузата, треба често да пијат чај од камилица.

Истражувањата покажаа дека флавоноидите во ова растение им помагаат на коските да се опорават и да растат.

Камилицата исто така може да помогне во регулирање на здравите активности за градење коски.

Покрај горенаведеното, чајот од камилица има и многу други придобивки – го ублажува стресот, има антиинфламаторно дејство, го смирува стомакот, ја прави кожата поубава и го зајакнува имунитетот и ги релаксира мускулите.

ИЗВОРНовости / Foto: Depozitfoto
претходниот член,Помладите не се приоритетна група за вакцинирање
Следната статијаМаж риболовец – маж од кој треба да бегате што подалеку!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде