Со доаѓањето на постудено време, телото бара посилна и варена храна, чија подготовка обично бара многу време.

Сепак, оваа супа од зеленчук се подготвува лесно и брзо, а вкусот ќе ве воодушеви.

Компоненти:

  • 50 грама путер
  • 500 грама компири (исечени на коцки)
  • 1 голем кромид
  • 100 грама моркови (рендан)
  • 1 домат (излупен и ситно сецкан)
  • 50 грама ориз
  • зачини по желба: сол, бибер, мелена слатка пиперка, смачкана пиперка, свеж магдонос, мелен црвен пипер
  • 1 чаша кисела павлака

Подготовка:

Прво растопете го путерот во подлабока тава, па додајте го кромидот, морковот и доматот да се динстаат.

Потоа додадете компири, истурете вода врз зеленчукот и оставете да се свари. Некаде среде готвење, додадете ориз и зачини.

Намалете го огнот и оставете да се динста уште половина час, додавајќи вода кога ќе испари.

Кога компирот ќе омекне, изгмечете го малку со вилушка, или за уште кремаст вкус, изматете со миксер со најмала брзина.

На крајот додадете ја киселата павлака, и добро промешајте.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Данска „увезува“ политичари од Балканот
Следната статијаАко имате над 30 години редно време е да ги исфрлите од исхрана овие производи:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде