Сигурно е дека секој од нас бил во период кога се чувствува психички исцрпен, беспомошен, тажен.

Природната тенденција на човекот е да ги истера негативните емоции и желбата да се чувствува убаво и среќно.

Меѓутоа, понекогаш таквиот пристап ја прави тежината уште поголема.

  • Токсична позитивност

Важно е да ги следите чувствата, да ги признаете и прифатите, така што беше непријатно.

Погрешно е да ги одречеме чувствата на самите себе или на друга блиска личност што ги изразува.

Користењето изјави како „само позитивно“ или „престанете да бидете толку негативни“ со другите кои ја изразуваат својата тага честопати има негативен ефект.

Ова е делумно затоа што општеството е длабоко вкоренето во важноста да се биде весел и позитивен.

Одбивајќи да чувствуваме негативни мисли, ги потиснуваме чувствата, тие на крајот можат да станат поголеми.

  • Здрави начини да ја пребродите вашата тага

Неопходно е да се обрне внимание на емоциите додека доаѓаат и целосно се справуваат со нив. Традиционалните фази на тага се негирање, гнев, депресија, а потоа и прифаќање.

Учењето како да го идентификувате она што го чувствувате, да ги доживеете вашите чувства и да се смирите, е основата на емоционалната благосостојба – велат психолози за Real Simple.

ИЗВОРНовости
претходниот член,За кои категории на население се препорачува третата доза и зошто воопшто е потребна?
Следната статијаИако сте на диета, правите огромна грешка ако го исфрлите лебот од употреба!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде