Кога температурата надвор надминува 35 Целзиусови степени, многу луѓе често посегнуваат по чаша ладна вода од фрижидерот.

Иако може да изгледа како идеален начин за освежување, тоа ќе направи повеќе штета отколку корист.

Веројатно ќе ви биде тешко да поверувате, но една чаша вода со умерена температура (за да не мора навистина да пиете топла вода) е многу покорисна за вашето тело отколку ледениот мраз.

Иако се препорачува туширање со ладна вода, експертите од оваа област не ве советуваат да посегнете по ладна вода.

Ви откриваме кои се негативните својства на студената вода, а истовремено ве запознаваме со позитивните аспекти на топла вода.

Студената вода е лоша за варењето на храната

Студената вода, како и сите ладни пијалоци како сокови, шејкови, газирани пијалоци и слично, влијаат на контракцијата на нашите крвни садови.

Не би било толку страшно ако во тој случај варењето на храната што претходно ја јадевме не е ограничено и тешко, а хидратацијата на самото тело е многу побавна.

Телото останува без енергија

Кога пиеме ладен пијалок, нашето тело спречува апсорпција на хранливи материи кои ни даваат енергија.

Во тој случај, нашето тело ја користи својата застојана енергија за регулирање на температурата во самото тело, иако сметаме дека соодветно сме ја ладиле и сме му помогнале.

Ова однесување може да доведе до намалување на нивото на водата во телото, што е сосема спротивно од она што сакаме да го постигнеме.

Предности на топла вода:

– Чаша вода со умерена температура, ја подобрува и забрзува хидратацијата на телото. После тоа, вашето тело не троши дополнителна сила и се чувствувате далеку посвежи.

– Исто така се стимулираат природни ензими за варење на храната, така што потребната енергија се ослободува во организмот. Храната што ја јадевте е многу полесна за обработка и не создава чувство на тежина во стомакот, пренесува Прва.

– Експертите советуваат секое утро да пиете чаша млака вода со неколку капки свеж лимон за да бидете подготвени за сите предизвици што следат.

На почетокот може да биде тешко да ја замените студената вода со топла, но по краток временски период за време на кој сте ја направиле оваа замена, ќе забележите бројни позитивни промени во себе.

ИЗВОРАло
претходниот член,Три основи на добро и долготрајно партнерство
Следната статијаИ тоа е можно: Приказна за филозоф кој буквално умрел од смеење

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде