Швајцарците утре по втор пат за помалку од два месеци ќе гласаат за Законот за ковид-19. Со овој закон се регулира не само финансиската помош за културните и гастрономските институции, туку и користењето на ковид-потврди, кој функционира на истиот начин како и во останатите земји-членки на ЕУ.

Без овој закон, таканареченото 3Г правило (вакцинирани, прележани и тестирани) повеќе не би можело да се применува во гастрономијата и за време на културните настани.

Сегашните анкети покажуваат дека граѓаните и на овој референдум нема да гласаат против законот, но противниците во моментов се доста успешни во кампањата против мерките за борба против пандемијата.

АП во својот извештај сугерира дека ако Швајцарците во недела дадат зелено светло на ковид потврдите, тоа може да ја олесни работата на владата во напорите против пандемијата.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Две лица од Велика Британија се новите регистрирани случаи на новиот сој на ковид во Европа
Следната статијаЧетири намирници кои даваат долгорочна енергија!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде