Овие четири намирници јадете ги почесто, бидејќи се извор на енергија.

  • Леќи

Леќите има многу здравствени придобивки, а давањето енергија е една од нив. Леќата е богата со влакна и јаглехидрати кои ќе ве одржат сити и ќе ви дадат долготрајна енергија.

  • Зелен зеленчук

Руколата, брокулата, брокулата и блитвата имаат низа здравствени придобивки, а една од нив дава добра енергија.

Една неодамнешна студија ги поврзува овие зеленчуци со помал ризик од кардиоваскуларно здравје и зголемена мускулна сила.

Богати се и со пребиотици. Оваа храна го промовира производството на постбиотици, кои буквално го стимулираат производството на енергија во нашите митохондрии, пишува Real Simple.

  • Грчки јогурт

Грчкиот јогурт содржи добра количина на јаглени хидрати и витамини Б.

Витамините Б ни помагаат да ја претвориме храната што ја јадеме во употреблива енергија.

  • Репка

Цвеклото има единствена предност во однос на многу намирници бидејќи има висока содржина на нитрати.

Нитратите помагаат да се прошират нашите крвни садови поради поголем проток на крв, а со тоа и поголеми количини на кислород и хранливи материи во нашите ткива.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во Швацарија усвојувањето на ковид протоколите ќе се гласа на референдум!
Следната статијаШто никако не смеете да јадете на празен стомак?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде