Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 18.980 лица за вирус на корона, од кои 6.109 биле позитивни, додека за жал, починале 29 лица.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Трамполин“, во здравствените установи низ Србија има 186 пациенти на дишење.

Нов состанок на Кризниот штаб за борба против ковид-19 е закажан за утре во 9.00 часот во палатата „Србија“, а со оглед на драматичниот раст на новозаболените, не е исклучено утре да бидат донесени нови ограничувачки мерки.

Последните денови, во Србија е забележан рекорден број на испитани лица, на дневна основа се приближува до бројката од 20.000 и се користат неколку видови тестови.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде