Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19 на компанијата Елија Лили, базиран на комбинација на антитела, беше објавено денес.

Според резултатите од доцната фаза на тестирање на лекови, потврдено е дека терапијата со овој препарат од компанијата Ели Лили се заснова на употреба на две антитела кои го намалуваат ризикот од тешки форми на заболување и смрт кај пациенти со лезии за 70 години %, Пренесува Ројтерс.

Употребата на овој препарат е дозволена за третман на умерени и умерени симптоми кај пациенти на возраст од 12 години и постари кои се изложени на ризик или се веќе хоспитализирани – се наведува во соопштението на американската компанија Елија Лили.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска граѓаните електронски може да се пријавуваат за вакцини
Следната статијаФатално: Не сте дебели, можеби имате „метаболички синдром“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде