Нема докази дека додатоците на витамин Д можат да ви помогнат да забремените. Сепак, има некои истражувања кои велат дека витаминот Д може да помогне во подобрување на условите што се создаваат во бременоста, а во исто време да ги зголеми шансите за успешно ин витро оплодување.

Денес, голем број жени имаат недостаток на витамин Д и се препорачува дополнително внесување на витамини.

Што велат експертите?

Витаминот Д, сам по себе, не може да ви помогне да забремените. Сепак, постојат некои студии кои укажуваат на тоа дека може да влијае на плодноста и успехот на ин витро оплодувањето – вели д-р Филип Каје.

Иако науката не го потврди целосно ова, се покажа дека недостаток на витамин Д е поврзан со компликации во бременоста, како што се прееклампсија и гестациски дијабетес.


Дали витаминот Д ги зголемува шансите за успех во оплодувањето?

Некои студии, како што споменавме, навистина покажаа дека со витамин Д резултатите се многу подобри. Третманите се покажаа како поуспешни кај оние жени кои имале добро ниво на витамин Д во крвта во споредба со оние кои имале недостаток.

Може ли витаминот Д да ги намали миоми на матката?

Миома на матката (миома) се бенигни израстоци. Тие се многу чести, и практично секоја трета жена ги добива во одреден момент од нејзиниот живот.

Понекогаш тие не покажуваат никакви симптоми. Сепак, поголемите и посериозни можат да ви го отежнат зачнувањето, ако, на пример, ги блокираат Фалопиевите туби (низ кои јајцата минуваат во матката).

Некои студии истакнуваат дека витаминот Д го спречува растот на миома.

Може ли витаминот Д да го регулира менструалниот циклус?

Ако вашите циклуси се неправилни, тоа може да го отежне зачнувањето, затоа што тогаш веројатно немате ниту редовна овулација.

Многу студии покажаа дека постои врска помеѓу нивото на витамин Д и проблемите со менструацијата.


Може ли витамин Д да помогне при синдром на полицистични јајници?

Синдромот на полицистични јајници (PCOS) е многу честа состојба што може да влијае на овулацијата и менструацијата, што се меша со зачнувањето.

Постојат предлози дека витаминот Д помага при овој проблем, но потребни се дополнителни истражувања.

Дали има други причини да земам витамин Д ако сакам да останам бремена?

Како што рековме, доказите сè уште не постојат. Сепак, особено во текот на зимските месеци, витаминот Д може многу да ви помогне.

Лекарите дефинитивно ја предлагаат неговата употреба во периодот помеѓу септември и март, бидејќи повеќето луѓе во тоа време имаат недостаток на овој витамин.

Дефинитивно ви треба силен имунитет, врз кој влијае витамин Д.

Што ако ја надминам препорачаната доза на витамин Д?

Многу е важно да ја прилагодите количината на витамин Д според состојбата на организмот. Пред да одлучите да земете витамин Д, разговарајте со вашиот лекар, кој ќе ве испрати на крвни тестови и ќе ви препише доза врз основа на тоа.

Не земајте поголеми количини од тоа, бидејќи може да доведе до хиперкалцемија, која ги ослабува вашите коски и ги оштетува бубрезите и срцето.

ИЗВОРНовости
претходниот член,На скопскиот аеродром ќе се прават брзи тестови пред полетување
Следната статијаРусите вршат најефикасна и најбрза достава на вакцините

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде