Неколку дена откако Претседателството на Советот на министри на Босна и Херцеговина објави дека ќе започне директна набавка на вакцини Фајзер, Русија и Кина против коронавирус, беше најавено дека првите дози на вакцини ќе пристигнат во таа земја од Русија.

Сепак, во првата фаза на вакцинација, секој што сака да ги прими, ќе мора да плати за нив, објави порталот Бука.

Според зборовите на директорот на Институтот за јавно здравје (ЗЈЗ) од Западна Херцеговина (HЗЗ), Андреа Јуриќ, тоа е комерцијален аранжман и вакцината ќе може да се најде во аптеките.

Вакцините исто така ќе бидат доставени до здравствените домови. Ние повикуваме на имунизација против КОВИД-19 и им нудиме на граѓаните на Федерацијата БиХ алтернативно решение пред (што) Федерацијата да набави бесплатни вакцини, објасни Андреа Јуриќ.

Според неа, само вакцинацијата нема да се плаќа, туку вакцината ќе се плаќа во аптеките.

Оваа информација се однесува на општините Широки Бријег, Груде и jубушки, каде што, како што е најавено, ќе се обезбеди вакцинација.

Според Јуриќ, во оваа фаза ќе се набават онолку вакцини колку што е потребно.

Таа смета дека не очекуваат прекумерна гужва во првата фаза на вакцинација.

Владата на Република Српска, еден од ентитетите на БиХ, претходно рече дека нема да има проблеми со плаќањето на вакцината.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Влијание на витамин Д врз „женското здравје“ и бременоста
Следната статијаГолдман Сакс му ја намали платата за 10 милиони УСД на директорот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде