Најчестите фактори на ризик за недостаток на витамин Ц се лошата исхрана, алкохолизмот, тешките ментални заболувања и пушењето.

За неговиот недостаток се укажува тенденцијата за инфекции, модринки, побавно заздравување на раните, потоа извртување, пукање и вродени влакна на телото, болни и отечени зглобови, крварење на непцата, анемија, замор и лошо расположение, зголемување на телесната тежина без промена на навиките во исхраната.

Со цел телото да прима доволни количини на витамин Ц секој ден, неопходно е да се јаде свежо овошје и зеленчук.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Д-р Карим Лада: Мозокот на луѓето кои конзумираат марихуана е билка
Следната статијаУште една трагедија ја потресе Македонија, од ковид почина 18 годишна девојка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде