Витаминот Ц ја стимулира физиолошката реакција на нашето тело на топлина и го намалува стресот во клетките предизвикан од топлината.

Ја намалува можноста за развој на болести и состојби предизвикани од топлина (топлински осип и исцрпеност предизвикана од високи температури).

Витаминот Ц е ефикасен дури и кога осипот веќе е развиен – ќе помогне да исчезне. Редовното дневно внесување на овој витамин може да го скрати и времето кое ни е потребно да се прилагодиме на ненадејниот топлотен бран.

Ги штити потните жлезди и ја регулира брзината со која тие ја излачуваат потта и ја намалува телесната температура. Некои студии покажаа и дека витаминот Ц е природен антихистамин и моќен антиоксиданс, пишува Живим.

Ја заштитува кожата

Витаминот Ц може да помогне да се намалат симптомите на алергија и сезонскиот алергиски ринитис. Како антиоксиданс, може да помогне во заштитата на клетките од распаѓање и уништување бидејќи го стимулира производството на колаген, растот и поправката на ткивото.

Сето ова ќе придонесе за заштита на кожата од штетните ефекти на сонцето. Доколку се нанесе директно на кожата, витаминот Ц ќе ја намали штетата предизвикана од ултравиолетовото зрачење, а во комбинација со витаминот Е ќе спречи изгореници предизвикани од прекумерно и неконтролирано изложување на сонце.

Исто така го зајакнува имунолошкиот систем и штити од летни настинки. Ја зголемува способноста на телото да се бори против вирусни и бактериски инфекции.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Повозрасните мажи се поромантични во сексот одошто помладите
Следната статијаОд четврток почнува пеколно лето со температури над 40 степени

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде