Кога не треба да користиме омекнувач?

  • Ткаенини од микрофибер

Благодарение на силните испреплетени нишки, ткаенините од микрофибер се исклучително издржливи и имаат одлични впивачки својства.

Ако ги третирате со омекнувач, полека ќе ја уништите нивната ефикасност и ќе го скратите рокот на траење на влакната.

  • Спортска облека

Повеќето спортска облека е технолошки прилагодена на тешко потење, т.е. ја впива потта од кожата и ве разладува при физичка активност.

Омекнувачот остава слој на нив кој ги спречува да ги апсорбираат телесните течности.

  • Крпи

Сите сакаме меки и миризливи крпи, но омекнувачот ги спречува во нивната основна функција – апсорпција.

Како и кај спортската облека, омекнувачот остава тенок слој восок на крпите за тие повеќе да не впиваат вода како што треба.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Цените на зеленчукот во Кина во драстичен скок поради пандемијата
Следната статијаСрпската влада донесе одлука да ги замрзне цените на основните намирници

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде