Постои одличен трик за полесно лупење пиперки за ајвар. Ако сакате да ги излупите пиперките што ги печете, ставете ги во вреќа и врзете ги.

Оставете го да отстои некое време, вагата сама ќе се раздели и ќе оди побрзо.

Подолу е рецепт за српски ајвар стар со децении, се пренесува од генерација на генерација и секој успева!

Состојки: 10 килограми црвен пипер, 3 големи патлиџани, 5 децилитри масло, сол по желба и 1 лажица шеќер.

Подготовка: Печете ги пиперките во тенџере или рерна. Веднаш по печењето, ставете ги во пластични кеси неколку минути за да омекнат и да го олеснат лупењето.

Кога малку ќе се излади, излупете ја секоја пиперка, ставете ја во голема цедалка или мрежеста кеса што ќе ја закачите на пиперките да се исцедат (најмалку 3 часа).

Печете ги модрите патлиџани исто како и пиперките, па чувајте ги кратко во вреќи, потоа излупете ги и оставете да се исцедат.

Рачно измелете ги исцедените сецкани пиперки и модри патлиџани, а потоа префрлете ги во голем сад и ставете на тивок оган.

Начин на подготовка

Мешајте постојано за време на готвењето и постепено додавајте 1 децилитар масло на секои 20 минути. Мешајте постојано, бидејќи маслото не треба да излезе на површината.

Најлесен начин да проверите дали ајварот е подготвен е ако одите со дрвена лажица на дното од тенџерето, по што треба да направите патека од лажицата, односно да го видите дното на тенџерето.

На крајот, т.е. во последните 20 минути од готвењето, додадете сол и шеќер. Во меѓувреме, додека правите ајвар, треба да подготвите тегли.

Загрејте ги на 50 степени и истурете го ајварот додека е уште топло. Ставете малку масло на секоја наполнета тегла и покријте го со капак, потоа оставете ги во кутија и покријте ги со крпа.

Оставете ги постепено да се изладат 24 часа, потоа ставете ги на ладно, темно место.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Надоместоци кои газдите треба да ви ги овозможат според Закон
Следната статијаАјурведа техника: Гаргара со маслиново масло наместо со вода

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде