Гаргара на маслото е еден од најпознатите методи за чистење на усната шуплина во Ајурведата, но придобивките не се поврзани само со устата.

Оваа древна техника за чистење може да изгледа невообичаено за многумина, но се покажа дека тресењето на маслото влијае на голем број здравствени проблеми.

Го подобрува расположението и заморот, ги намалува мигрените

Редовното и правилно тресење ќе донесе резултати во третманот на голем број болести и нарушувања.

Покрај чистење на оралната микрофлора и зајакнување на непцата, ја зголемува потрошувачката на штетни материи во телото, ја враќа виталноста, а заморот, несоницата и лошото расположение исчезнуваат, а мигрените се намалуваат.

Затоа, Ајурведата, исто така, го нарекува овој метод радикално чистење на енергија.

ИЗВОРАло
претходниот член,Само за вистинските домаќинки: Рецепт за најдобар ајвар на светот!
Следната статијаИталија воведува ковид сертификати за вработени во јавен и приватен сектор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде