Од оддел за контрола во седиштето на полицијата во Венеција, туристите наскоро ќе го гледаат Големиот брат.

Со цел да се справи со премногу туристички пристигнувања, Венеција сака да го сними секој човек што стапнал во градот.

Со 468 камери за видео надзор, оптички сензори и системи за следење мобилни телефони, тие можат да ги разликуваат жителите од посетителите, Италијанците од странците, да видат од каде доаѓаат луѓето, каде одат и колку брзо се движат, пишува Ројтерс.

Од 3 до 10 евра за влез во градот

На секои 15 минути, властите добиваат информации за тоа колку е преполн градот, како и колку гондоли се движат по Големиот канал или дали морето се издига до опасно ниво.

Еден месец откако на крстосувачите им беше забранет влез во лагуната, градските власти планираат да побараат од туристите однапред да резервираат посета преку апликацијата и да наплатат еднодневни посетители од 3 до 10 евра за да влезат во градот, во зависност од сезоната.

Колку луѓе има во Венеција ќе се контролира и, доколку ги има премногу, нови посетители нема да можат да влезат.

ИЗВОРИндекс.хр
претходниот член,Млада Ромка со шокантна исповед: Ме омажија на 16, сопругот ме малтретираше!
Следната статијаНов Закон во Србија: И приватните компании се обврзуваат да користат натписи на кирлично писмо!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде